CEREVISIA SPECIALIS - Pivní speciál roku

V jubilejním ročníku soutěže pivních speciálů byly oceněny tradiční značky i pivní novinky

 Praha 16. října 2019 – Jubilejní, desátý ročník soutěže CEREVISIA SPECIALIS – První speciál roku 2019 byl ve znamení úspěchů tradičních značek i pivních novinek z devíti velkých i malých pivovarů. Nejvíce ocenění, celkem pět, si ze soutěže odnesl pivovar PRIMÁTOR a.s. a čtyři PIVOVAR SVIJANY, a.s

O výsledcích rozhodl dvacetičlenný degustační tým složený ze dvou komisí. První, dvanáctičlenná složená ze zástupců např. Zemědělské univerzity v Praze, Chmelařského institutu, Státní zemědělské potravinářské inspekce, Vysoké školy chemicko-technologické, Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského i mj. nezávislých pivovarských expertů posuzovala 44 přihlášených piv z 13 průmyslových pivovarů. Kromě ní pivní vzorky posuzoval i osmičlenný panel významných osobností, které se pivu a pivovarské problematice dlouhodobě věnují, jako např. novináři, lékař, vědecko-výzkumný pracovník a marketingoví specialisté.

V kategorii světlá speciální piva bylo posuzováno 13 piv. Třetí cena nebyla udělena. O druhé místo se podělila piva Svijanský Baron 15% a pivo 20% z produkce PIVOVARU SVIJANY, a.s., dále Radegast Extra Hořká 15 ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s., Postřižinské sváteční speciál z Pivovaru Nymburk, s.r.o., PRIMÁTOR 16 Exkluziv z náchodského pivovaru PRIMÁTOR a.s. Ocenění za 1. místo získalo pivo DUX z produkce PIVOVARU SVIJANY, a.s.

Na třetím místě mezi polotmavými a tmavými speciálními pivy, kterých bylo přihlášeno 6, skončilo pivo PERNŠTEJN GRANÁT 13, který uvařili v PARDUBICKÉM PIVOVARU, a.s. Na druhém místě se umístilo Postřižinské pivo Něžný Barbar z produkce Pivovaru Nymburk, s.r.o. V kategorii zvítězilo a na prvním místě se umístila Svijanská Kněžna z PIVOVARU SVIJANY, a.s.

Mezi svrchně kvašenými pivy typu ale, kterých bylo degustováno 8, nebyla třetí cena udělena. O druhé místo se podělila piva PRIMÁTOR Stout a PRIMÁTOR IPA z produkce pivovaru PRIMÁTOR a.s. Zvítězilo pivo Lobkowicz Premium Ale, který uvařil Pivovar Vysoký Chlumec, a.s..

Rekordních 17 piv bylo přihlášeno v kategorii neobvyklých piv. Na třetím místě se umístilo pivo Lobkowicz Premium Pšeničné z Pivovaru Vysoký Chlumec, a.s. O druhé místo se podělila piva Bernard s čistou hlavou Švestka z Rodinného pivovaru Bernard a.s., VELEN svrchně kvašené pšeničné pivo z Pivovaru Černá Hora a.s. dále Holba Horské byliny Nealko, které uvařil Pivovar Holba, a.s. Birell Hrozno z produkce Plzeňského Prazdroje. a.s. a PRIMÁTOR Špringl 2019 z pivovaru PRIMÁTOR a.s. První místo získalo pivo PRIMÁTOR Tchyně od stejného výrobce.

Cenu předsedy poroty, kterou vedl Mgr. František Frantík z VÚPS, a.s., za nejvíce, celkem šestnáct nominací u obou porot, obdrželo pivo Svijanská Kněžna z PIVOVARU SVIJANY, a.s.

„Kvalita všech soutěžních piv byla na velmi dobré úrovni, “ uvedla RNDr. Jana Olšovská, Ph.D. z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s. reprezentující odborného garanta soutěže, a současně dodala: „To odpovídá trendu doby, naši pivovarníci nejenže umí uvařit nejlepší ležák na světě, ale udělali velký krok v technologii výroby piv speciálních.“

„Trvalý zájem o soutěž pivních speciálů ze strany pivovarů jen potvrzuje, že o tato piva je stále větší zájem a patří do standardní nabídky jejich produkce a současně nabízí i tolik potřebné srovnání,“ uvedl Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o., která je vyhlašovatelem soutěže A dodal: „Pivní speciály rozšiřují okruh těch, kteří si na nich pochutnávají, a to je pro český pivní trh nesporným přínosem.“

Degustace tradičně proběhla ve Výzkumném senzorickém centru VÚPS, a.s. Ocenění byla v Praze předána představitelům vítězných pivovarů na slavnostním setkání pivovarských odborníků a médií 16. října 2019. Snímky ze soutěže jsou k dispozici na www.certum.cz.
 

Dolní navigace