Tiskové zprávy

Alkohol a zdraví ve světle současných vědeckých výzkumů

Praha 26. listopadu 2008 – Nejnovější výzkumy potvrzují závěry vědeckých zkoumání, že rozumná konzumace alkoholu pozitivně ovlivňuje fyzickou a duševní kondici zdravého člověka. Ve srovnání s abstinenty jsou ti, kteří dodržují relativně bezpečnou dávku konzumace alkoholu (pro zdravou dospělou populaci v rozmezí 20–40 g alkoholu za den, např. 0,5–1 l piva denně u mužů, u žen 0,3–0,6 l), méně náchylní např. na kardiovaskulární onemocnění, která jsou nejčastější příčinou úmrtí současné populace. Pokud se spotřeba alkoholu pohybuje v uvedeném rozmezí, u zdravých jedinců dochází ke zvýšení sérové koncentrace HDL cholesterolu, což vede k poklesu krevního tlaku v důsledku rozšíření cév, změn vodního a minerálového hospodářství a snížení srážlivosti krve. Po požití piva se snižuje hladina krevního cukru a dochází např. ke zvýšení citlivosti na inzulin, ke snížení frekvence infekcí apod. Na druhé straně má však nadměrná konzumace alkoholu negativní účinky na lidské zdraví. Projevují se rizikovým chováním pod vlivem alkoholu, např. při řízení motorových vozidel. Je zajímavé, že se při zkoumání výše spotřební daně a konzumace alkoholu na vzorku 27 evropských zemí ukázalo, že neexistuje žádná korelace mezi zdaněním alkoholu a jeho spotřebou.

Realizované výzkumy umožnily vyvrátit názory o tom, že dostupnost alkoholu má vliv na výši jeho spotřeby. To potvrzují i data z České republiky, kde spotřeba čistého alkoholu na jednoho obyvatele v letech 1996–2006 vykazuje z dlouhodobého hlediska stagnaci. Zatímco počet osob, které se léčí kvůli závislosti na alkoholu, u nás zůstává stejný, roste naopak počet léčených drogově závislých mužů a žen. Stejný trend, tedy z dlouhodobého hlediska stagnaci, vykazuje i množství hospitalizací kvůli alkoholu, zatímco u drog počet hospitalizovaných trvale roste. Výzkumy potvrdily, že ačkoliv u nás existuje v rámci určitých omezení možnost propagace alkoholu, stagnuje jeho spotřeba a také počet osob s psychiatrickými poruchami způsobenými alkoholem. Přestože se drogy nepropagují, zvyšuje se počet jejich uživatelů a také je častější výskyt poruch spojených s drogami. Problémem se ukazuje být nikoliv propagace, ale změna životního stylu současné populace.

„Musíme se co nejvíce ohradit proti tomu, abychom se nestali rukojmím politiky některých úředníků nebo politiků. Ti nejdříve bojovali proti kouření a nyní hledají nové téma, kterým by se zviditelnili, a spatřují jej v boji proti alkoholu,“ uvedl prof. MUDr.. Bohumil Fišer, bývalý ministr zdravotnictví a bývalý přednosta Fyziologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně. „Vědecké výzkumy prokazují, že střídmá konzumace alkoholu, především vína a piva přináší pozitivní účinky na lidské zdraví, a to především v oblasti snižování výskytu srdečně-cévních chorob. Ty jsou nepřítelem číslo jedna a podílí se na všech úmrtích naší populace 54 %,“ doplnil Bohumil Fišer.

„Vědecké práce, které zkoumají problematiku vztahu alkoholu a lidského zdraví, nám pomáhají objektivně objasnit podstatu tohoto jevu a jsou pro výrobce nápojů, ať s nižším nebo vyšším obsahem alkoholu, potvrzením toho, co se už delší dobu tvrdí. Rozumná, umírněná konzumace alkoholu, pokud není výslovně zakázána ze zdravotních důvodů, člověku pomáhá a přispívá k jeho vyváženému rozvoji,“ uvedl Ing. Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. „My, kteří se na výrobě alkoholických nápojů podílíme, jsme nejen občané, ale také otcové a dědové a máme zájem na tom, aby se život kolem nás rozvíjel co možná nejharmoničtěji. Proto věnujeme tolik pozornosti etice v podnikání a podporujeme odpovědný přístup ke konzumaci alkoholu. V rámci komunikačních aktivit bojujeme proti alkoholismu, který představuje pro populaci jednoznačně škodlivý a antispolečenský fenomén,“ dodal Jan Veselý.

Podle profesora Fišera je třeba rozvíjet některá z následujících opatření z nedávno zveřejněné studii British Medical Association: vznik programů zaměřených na poučování veřejnosti o poškozeních spojených se zneužíváním alkoholu, zákony a předpisy, které by odrazovaly od řízení po konzumaci alkoholu, vhodně financované léčebné služby, vymáhání právní odpovědnosti maloobchodníků za prodej alkoholických nápojů v souladu se zákony a předpisy, podpora výzkumu a výměny informací mezi zeměmi, stanovení priorit pro jednání v oblasti veřejného zdravotnictví o regulaci mezinárodního obchodování s alkoholem, mezinárodní spolupráce v boji proti nezákonné výrobě a obchodování s alkoholem. Fišer se naopak domnívá, že filozofie a politika vedoucí k regulaci dostupnosti alkoholu prostřednictvím povolování, vyššího zdanění alkoholických nápojů nebo regulace reklamy a propagace alkoholu a sponzorství od společností vyrábějících alkohol je cesta nesprávným směrem.
 

kategorie: Tiskové zprávy
Dolní navigace