Tiskové zprávy

Čtyři umělci inspirování Provence vystavují v Galerii La Femme

  Praha, 5. října 2016 – Inspirace z Provence, 2016 je název výstavy, kterou Galerie la Femme otevřela 5. října 2016. K vidění budou díla umělců, kteří se v květnu letošního roku zúčastnili projektu Ateliers ouverts neboli Otevřené ateliéry, pořádaného po mnoho let francouzskou asociací Chemin d´arts (Cesty umění). Letošního sympozia se zúčastnili Boris Jirků, Miroslav Pošvic, Alena Beldová, Bohumil Eliáš a Mona Lipi, pětice umělců seskupených kolem Galerie La Femme, která byla spoluorganizátorem akce. Konalo se na malebném místě v Jižní Francii na, venkovské usedlosti poblíž vesničky Martignargues, kam je pozvala umělkyně Nizoucha Decoux. Tam týden společně malovali a tvořili sochy. Po vernisáži následovaly tři dny otevřených dveří, během nichž se sjížděli milovníci umění, aby tak mohli umělcům nahlédnout pod ruku při jejich tvorbě. Pražskou výstavu zahajovali Chantal Poullain a prof. Boris Jirků.

„Provence není jen místo, je to pojem. Má v sobě něco magického, dané přírodou, historii, kulturou a především sluncem, což silně inspiruje k tvorbě umělce snad všech žánrů a malíře asi nejvíce“ uvedl profesor Boris Jirků. „Tvořit v tomto jedinečném prostředí ovlivňuje každého z nás jinak a tím je dána jedinečnost každého díla. A když přináší radost i jiným, je to pro malíře tou největší odměnou,“ dodal Boris Jirků.

Nizoucha Decoux, francouzská choreografka a tanečnice, spolupracuje s Galerií La Femme od roku 2006 a v součinnosti s ní proběhlo v Jižní Francii již čtvrté sympózium tohoto druhu. Ti, kdo sledují činnost Galerie La Femme delší dobu, si možná pamatují na koncerty šansonů Jacquea Brela, belgického šansoniéra, písničkáře básníka, herec a režisér v podání Patrika Tomase, které se několikrát v Praze konaly pod hlavičkou těchto projektů.

"Díla vzniklá v Provence mají neopakovatelnou atmosféru a patří k těm, která se odborníkům, sběratelům i nejširší veřejnosti velmi líbí. Přinášejí něco, co bychom mohli nazvat vnitřním mírem, prostě vytvářejí radost," uvedl Miroslav Lipina, majitel pražské Galerie La Femme. „A to je jedno z hlavních sdělení uměleckého díla obecně a jsme rádi, můžeme-li taková díla veřejnosti představit i nabídnout,“ dodal Miroslav Lipina.

Výstava potrvá do 22. 10. 2016.

Galerie La Femme existuje na Starém Městě již 16 let. Vystavuje obrazy, sochy, grafiky jak umělců věhlasných jmen, tak nové generace.

kategorie: Tiskové zprávy
Dolní navigace