Tiskové zprávy

Koronavirová epidemie zájem o soutěž Pivní speciál roku 2020 neovlivnila

Praha 14. října 2020 – Ani současná epidemiologická situace neměla negativní dopad na zájem průmyslových pivovarů všech velikostí zúčastnit se jedenáctého ročníku soutěže CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku. Celkem 10 pivovarů přihlásilo do soutěže 42 vzorků. Letošní ročník opět potvrdil dlouhodobé úspěchy náchodského pivovaru PRIMÁTOR a. s., který byl, s 8 umístěními na stupních vítězů, nejúspěšnější. Na pomyslném druhém místě se 4 oceněními byla piva z Plzeňského Prazdroje, a.s. O třetí místo se dělí se 3 oceněními Pivovar Nymburk, s.r.o. a Pivovar Svijany, a.s.

V nejsilněji obsazené kategorii světlá silná piva bylo posuzováno 15 vzorků. Ocenění za 1. místo získal PRIMÁTOR 16 Exkluziv z pivovaru PRIMÁTOR a.s.

Mezi polotmavými a tmavými speciálními pivy, kterých bylo přihlášeno 6, obhájila své loňské prvenství Svijanská Kněžna 13 % z PIVOVARU SVIJANY, a.s.

PRIMÁTOR India Pale Ale zvítězil mezi svrchně kvašenými pivy typu ale, kterých bylo degustováno pět.

Šest piv soutěžilo v kategorii míchaná ochucená piva. Společně ji ovládla a o první místo se podělila piva Birell Pomelo Grep, který uvařili v Plzeňském Prazdroji, a.s. a Holba Horské byliny Nealko, vyráběná v hanušovickém pivovaru Holba.

Do kategorie neobvyklých piv pivovary přihlásily 10 piv. O první místo se dělí pivo Volba sládků Evropa 2 z produkce Plzeňského Prazdroje, a.s. a pivo PRIMÁTOR Weizen. 

Respektovanou cenu předsedkyně poroty za nejvíce, celkem osmnáct nominací u obou porot, obdrželo pivo PRIMÁTOR 16 Exkluziv.

Letošní ročník se mimo jiné nesl ve znamení dvou významných novinek. Byla vytvořena nová soutěžní kategorie míchaná ochucená piva, která byla vyjmuta z kategorie neobvyklých piv. A poprvé soutěž po odborné stránce vedla RNDr. Jana Olšovská, Ph.D. z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s., reprezentující odborného garanta soutěže, která řekla: “Měla jsem zpočátku trochu trému, ale ta brzy zmizela díky úžasné atmosféře a perfektní připravenosti našich asistentek, paní Renaty Hakenové a Lucie Dolejší, které mají se soutěží dlouholeté zkušenosti.“ A dodala:“ Kvalita soutěžících piv byla opravdu vysoká, konečně o tom svědčí letošní rekordní počet udělených cen“

Hodnotiteli soutěžních vzorků byl opět dvacetičlenný degustační tým složený ze dvou komisí. První, tzv. panel expertů, tvořilo dvanáct školených degustátorů např. ze Zemědělské univerzity v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Střední průmyslové školy potravinářských technologií Podskalská a VÚPS. Porota byla doplněna sládky z malých pivovarů, které dlouhodobě spolupracují se senzorickým panelem VÚPS. Dále pivní vzorky posuzoval i osmičlenný panel významných osobností z oborů mimo pivovarství, které se však pivu a pivovarské problematice dlouhodobě věnují, jako novináři, odborníci a další.

„Měl jsem obavy a nejen já, jak se složitá situace kolem nás podepíše na počtu soutěžících pivovarů a množství přihlášených piv. Ale byli jsme nakonec zájmem velmi potěšeni,“ komentoval letošní ročník Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o., která je vyhlašovatelem soutěže. „Možná, právě v současnosti, je konfrontace s konkurenty na trhu velmi důležitá a pomáhá v motivaci uspět. A to je nutné ocenit,“ dodal Josef Vacl.

Způsob a termín předání ocenění na slavnostním setkání s představiteli vítězných pivovarů bude upřesněn. Podrobné výsledky jsou uvedeny v příloze. Snímky z degustací jsou k dispozici na internetových stránkách VÚPS, a.s a PORT spol. s r. o.

Dolní navigace