Tiskové zprávy

Mezi pivními speciály letos uspěly stálice i novinky

Dvanáctý ročník soutěže CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku byl ve znamení řady změn. Mezi nejúspěšnějšími z 13 zúčastněných byly velké, zavedené pivovary, i pivovary malé nebo ty, které na trhu působí krátce. Přihlášených 55 piv, byl historicky nevyšší počet. Portfolio tradičních značek bylo rozšířeno o řadu novinek, které významně obohatily soutěž.

Kategorie neobvyklých piv vystřídala na prvním místě v počtu vzorků dlouhodobě dominující silná světlá piva.

I letošní ročník potvrdil úspěchy pivovaru PRIMÁTOR a.s. z Náchoda. Osm jeho značek se umístilo na stupních vítězů, podobně jako v minulém roce, kdy však konkurence byla mnohem menší. Druhý nejvyšší počet ocenění si odnesla piva skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s., a PIVOVAR SVIJANY, a.s., po 5 oceněních. Na třetím místě byl Rodinný pivovar Bernard se čtyřmi pivy.

V kategorii světlá silná piva (13,0 % a více EPM) bylo posuzováno 13 vzorků. Ocenění za 1. místo získal PIVOVAR SVIJANY, a.s. za pivo Svijany 20 %. Mezi polotmavými a tmavými silnými pivy, kterých bylo přihlášeno 9, zvítězilo pivo HEROLD – CZECH BLACK LAGER z pivovaru HEROLD Březnice a.s. Pivo Cotel Irish Dry Stout zvítězilo v kategorii svrchně kvašených piv typu ale (ALE, IPA, APA, stout, porter), v níž soutěžilo 7 značek. Uvařili jej v novém Pivovaru Proud ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s. V kategorii míchaných ochucených piv (alkoholická i nealkoholická) mezi 7 soutěžícími pivy zvítězil Svijanský Vozka YUZU a Bergamot, jehož výrobcem je PIVOVAR SVIJANY, a.s.

Do kategorie neobvyklých piv přihlásily pivovary 18 piv. První místo získalo pivo PEPPER YOUR SAISON z Pivovaru Proud ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a.s. Respektovanou cenu poroty za nejvíce , celkem šestnáct nominací, obdrželo pivo Svijanský Vozka YUZU a Bergamot.

RNDr. Jana Olšovská, Ph.D. z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s., reprezentující odborného garanta soutěže, která soutěž vedla, mj. řekla: Stoupající počet piv v naší soutěži odráží fakt, že si pivní speciály našly své místo na českém trhu.“ A ještě poznamenala: „A jejich vysoká kvalita svědčí o tom, že jejich výrobu zvládají čeští sládci na výbornou.“

Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o., která je vyhlašovatelem soutěže, komentoval letošní ročník takto. „Situace na trhu piv u nás v souvislosti s pandemií žádá po pivovarech nejen udržení již tradiční vysoké kvality piv, ale i inovace, které konzumenti stále více chtějí.“ A dále uvedl: „Je jen dobře, že pivovary na jejich požadavky reagují, a právě takové soutěže, jako je naše, jim pomáhají nové výrobky konfrontovat s těmi tradičními a současně s produkcí konkurence.“

Hodnotiteli soutěžních vzorků byl opět dvacetičlenný degustační tým složený ze dvou komisí. První, tzv. panel expertů, tvořilo dvanáct školených degustátorů např. ze Zemědělské univerzity v Praze, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Chmelařského institutu v Žatci, a VÚPS. Porota byla doplněna sládky z malých pivovarů, kteří dlouhodobě spolupracují se senzorickým panelem VÚPS. Pivní vzorky posuzoval i osmičlenný panel významných osobností z oborů mimo pivovarství, které se však pivu a pivovarské problematice dlouhodobě věnují, jako novináři, lékaři, marketingoví experti a další.

Podrobné výsledky jsou uvedeny v příloze. Snímky z degustací a předání ocenění vítězným pivovarům jsou k dispozici na internetových stránkách VÚPS, a.s. a PORT spol. s r. o. Diplomy byly předány v Pivovarském domě v Praze dne 14. října 2021.

Příloha

CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku 2021 SOUHRNNÉ VÝSLEDKY

Kategorie: SVĚTLÁ SILNÁ PIVA (13,0 % a více EPM)

Ocenění Značka Pivovar

1 Svijany 20 %, PIVOVAR SVIJANY, a.s. 

2 PRIMÁTOR 16 Exkluziv, PRIMÁTOR a.s. 

2 Baron 15 %, PIVOVAR SVIJANY, a.s. 

2 DUX, PIVOVAR SVIJANY, a.s. 

3 PRIMÁTOR 21 Imperial, PRIMÁTOR a.s. 

Kategorie: POLOTMAVÁ A TMAVÁ SILNÁ PIVA (13,0 a více % EPM, barva 20 j. EBC a vyšší)

Ocenění Značka Pivovar

1 HEROLD - CZECH BLACK LAGER Pivovar HEROLD Březnice a.s. 

2 Postřižinské pivo ˗ Něžný Barbar, Pivovar Nymburk, s.r.o. 

2 Podkrkonošský speciál tmavý, Pivovar Nová Paka a.s. , 

3 Svijanská Kněžna 13 %, PIVOVAR SVIJANY, a.s. 

Kategorie: SVRCHNĚ KVAŠENÁ PIVATYPU ALE (ALE, IPA, APA, stout, porter)

Ocenění Značka Pivovar 

1 Cotel Irish Dry Stout 14°, Pivovar Proud, Plzeňský Prazdroj, a.s. 

2 PRIMÁTOR Stout, PRIMÁTOR a.s. 

2 Soutock 14°, žitná IPA, Pivovar Proud, Plzeňský Prazdroj, a.s. 

3 PRIMÁTOR APA, PRIMÁTOR a.s. 

3 PRIMÁTOR IPA, PRIMÁTOR a.s.

Kategorie: MÍCHANÁ OCHUCENÁ PIVA (alkoholická i nealkoholická)

Ocenění Značka Pivovar 

1 Svijanský Vozka YUZU a Bergamot, PIVOVAR SVIJANY, a.s. 

2 Bernard Višeň, Rodinný pivovar Bernard, a.s. 

2 Bernard Švestka, Rodinný pivovar Bernard, a.s. 

3 PRIMÁTOR YUZU, PRIMÁTOR a.s. 

Kategorie: NEOBVYKLÁ PIVA

Ocenění Značka Pivovar

1 PEPPER YOUR SAISON, Pivovar Proud, Plzeňský Prazdroj, a.s. 

2 PRIMÁTOR Weizen, PRIMÁTOR a.s. 

2 Bernard, černý ležák, Rodinný pivovar Bernard, a.s. 

2 Kozel Mistrův Tmavý s čokoládovými slady, Pivovar Velké Popovice, Plzeňský Prazdroj, a.s. 

2 PRIMÁTOR Tchýně, PRIMÁTOR a.s. 

2 Bernard, Kvasnicový ležák 11°, Rodinný pivovar Bernard, a.s.  

3 Radegast Ratar, Pivovar Radegast Nošovice, Plzeňský Prazdroj, a.s. 

Zvláštní ocenění poroty: Svijanský Vozka YUZU a Bergamot, 16 nominací, z toho 10 nominací na 1. místo

kategorie: Tiskové zprávy
Dolní navigace