Tiskové informace

Koupelnová baterie je jako šperk

Praha, duben 2007 – Položme si možná absurdní otázku – může mít něco společného tak technická a užitková věc, jako je koupelnová baterie, s vysoce uměleckým dílem, jako je šperk? Někdo s poetickým duchem řekl: „Baterie v koupelně hraje stejnou roli jako šperk ve vztahu k ženě – dovede povznést ducha a dává díky detailu vyniknout i celku.“ Pokusme se tuto myšlenku ověřit.

Již dávno neplatí, že baterie v koupelně, ať už je umístěna na umývadle, ve sprchovém koutě nebo ve vaně, má jedinou funkci, a to zajišťovat přívod studené a teplé vody, případně raději teplotně příjemné směsi. Stále častěji se ukazuje, že to není vše, co od vodovodní baterie očekáváme. Je to podobné jako s koupelnou. Chceme od ní víc. Jak se koupelna mění z místa lidské očisty v místo odpočinku a pohody, chceme i po baterii, aby byla nejen ekonomická a dobře sloužila řadu let. Chceme, aby obohatila vzhled vany, umývadla či sprchového koutu. Aby se stala něčím, co lahodí našemu oku, tím, na čem naše oko se zalíbením spočine. Baterie je detail, který určuje, čeho si všimneme okamžitě. Nedivme se tedy, že se i tato, na první pohled tak obyčejná, nezbytně funkční věc stala předmětem zájmu výrobců, prodejců a – díky nim – i nejednoho špičkového designéra u nás či ve světě. Neexistuje tolik každodenních předmětů, po kterých chceme, aby dobře sloužily a zároveň se líbily. I proto designéři využívají příležitosti nabídnout nový tvar vodovodních baterií, novou podobu, která se častěji než dříve vymyká běžným představám. Designy sahají od těch tradičních až po ty, které lze směle označit za futuristické.

Bylo by však zjednodušením mluvit o baterii v koupelně jako o něčem, o co jeví zájem pouze designér. Na prvním místě je to technický prvek. Prvek, který stále více ovlivňuje ekonomiku provozu. Co vlastně od baterie v koupelně chceme? Výrobce očekává, že ji bude schopen relativně snadno vyrábět a že díky kvalitě a designu bude zajímavá pro zákazníka. Ten očekává, že vedle přijatelné ceny bude dlouho a spolehlivě fungovat a bude schopna splňovat ekologické požadavky. Designér jistě bude chtít navrhnout něco, co se bude líbit a co se bude vyrábět, a pokud se taková věc navíc stane předmětem ocenění za design, tím lépe. Na vodovodní baterie se lze dívat z mnoha hledisek, ale všechny pohledy mají společné jedno: jde především o funkčnost.

Stále častěji požadujeme, aby baterie byla dílem sama o sobě, aby byla jakousi pomyslnou třešničkou na dortu. Ano, umývadlo, vana, koupelnový nábytek mají svůj design a nabízejí stále širší škálu tvarů i funkcí. Ale jen baterie je tím, co vzhled, kvalitu a funkčnost hygienického zařízení dokresluje a v neposlední řadě též povznese nad subjekt sloužící coby užitkové zařízení.

Baterie v koupelně je prostě šperk, který toužíme nebo musíme mít, a když si na něj zvykneme, patří k místnosti i k nám neodmyslitelně. Zkrátka, baterie odhaluje náš vkus, náš status i naši osobnost. Pozvolna opouští pozici pouhého technického prvku a stává se tím, co splňuje kromě původních funkcí něco navíc. Baterie v koupelně umožňuje pohled na krásu a zároveň ji spojuje s účelností v jeden celek. Baterie vany nebo umývadla představuje symbiózu technika i designéra. Podobně by to mělo být u řady věcí kole nás. Chceme, aby nejen sloužily původnímu účelu, ale aby též ladily oku a duši. Aby rozdávaly pohodu na místě, které se z objektu jednoho účelu stává prostorem nabízejícím mnohem víc. Těšme se z dnešních tvarů a těšme se, co nám zdánlivě tak obyčejné věci jako vodovodní baterie nabídnou zítra.

Dolní navigace